Základní vlastnosti didaktických testů
Kvalitní didaktický test musí mít měřitelné a reprodukovatelné vlastnosti. Jejich znalost je nutná u standardizovaných testů a vhodná je i u testů nestandardizovaných.
Validita
Validita je vlastnost, jejíž pojmenování nemá plnohodnotný český ekvivalent. (V češtině je běžně používané pouze opozitum tohoto slova – invalidita). Překládá se jako adekvátnost, platnost, funkčnost. Validita nám odpovídá na otázku, zda skutečně měříme to, co se domníváme, že chceme měřit. Např. z výsledku vědomostního testu nemůžeme usuzovat na schopnost žáka učit se, takové výsledky nejsou validní.
Rozlišujeme několik druhů validity:
Obsahová validita
Týká se míry, do jaké je test reprezentativním výběrem učiva, jehož znalost měříme. Při konstrukci testů úspěšnosti studijních výsledků jde o nejdůležitější typ validity. Velmi složité je vymezení tohoto druhu validity u testu studijních předpokladů.
Kriteriální validita
Vyjadřuje míru, do jaké jsou testové výsledky v souladu s hodnotami určitého kritéria. Dá se posuzovat matematicky na základě korelační analýzy. Rozlišujeme dva typy kriteriální validity:
Kriteriální validita souběžná
Porovnávací kritérium je k dispozici hned. Jde např. o korelaci mezi výsledkem kratšího a delšího testu téhož učiva.
Kriteriální validita predikční
Srovnávací kritérium je k dispozici až v budoucnosti. Např. u testů studijních předpokladů se koreluje výsledek přijímacího testu s úspěšností studenta při studiu, která je vyjádřená např. průměrným prospěchem, počtem opravných termínů na zkoušky, výsledkem státní závěrečné zkoušky atd.
Konstruktová (teoretická) validita
Vyjadřuje míru, nakolik je použitý didaktický test v souladu s teoriemi, ze kterých vychází výzkumný nástroj (např. obecná teorie testů).
Reliabilita
Reliabilita testu (spolehlivost) udává, do jaké míry je výsledek testu ovlivněn náhodnými, subjektivními faktory a vlivy. Test může mít vysokou reliabilitu a nízkou validitu. Znamená to, že sice měří přesně a spolehlivě, ale něco jiného, než chceme, aby měřil. Opačný případ (nízká reliabilita a vysoká validita) nastat nemůže. Test s vysokou reliabilitou má spolehlivé a tedy reprodukovatelné výsledky. Výsledek didaktického testu je totiž určován dvěma složkami:
fixní (pevná) složka jsou skutečné vědomosti a dovednosti žáka,
náhodná složka – na ní se podílí okamžitá kondice, vnější podmínky (nadměrný hluk, příliš nízké osvětlení atd.), psychický stav žáků atd.
Test má vysokou reliabilitu tehdy, jsou-li jeho výsledky jen minimálně ovlivněny náhodnou složkou. Exaktním posouzením reliability je koeficient reliabilty.
Koeficient reliability
Koeficient reliability je exaktní mírou posouzení reliability. Způsobů jeho výpočtu je několik, v praxi se pro binárně skórovatelné úlohy často používá Kuder-Richardsonův koeficient reliability, který je dán vztahem:
Kr = {k/(k-1)}.{1-(∑pq/s2)}
kde Kr je
Kuder-Richardsonův koeficient reliability, k je
počet úloh v testu, p je index obtížnosti
úloh od 1 do k, q je hodnota obtížnosti
úloh od 1 do k, s2 je rozptyl (druhá
mocnina směrodatné odchylky). Koeficient reliability
nabývá hodnot v intervalu <0,1> kde 0 =
naprostá nespolehlivost a nepřesnost, 1 = dokonalá
spolehlivost a přesnost. Obě krajní meze obvykle
nejsou v praxi dosahovány, protože vliv náhodné
složky nelze nikdy eliminovat. Pro individuální
didaktické testy je obvykle požadováno r
0,8. (Didaktický test o méně než deseti
úlohách dosahuje zpravidla koeficient reliability max.
0,6.)
Objektivita
Didaktické testy by měly být vyhodnocovány co možná nejobjektivněji. Současným trendem je ovšem odstup od položek čistě objektivně hodnotitelných. Přesto platí, že test by měl být takový, aby se shodovala hodnocení od různých posuzovatelů (učitelů) na základě daných kritérií.
Praktičnost
Tato vlastnost didaktických testů zahrnuje různá hlediska, např.:
jak rychle se dá test opravit a vyhodnotit
jaké jsou náklady na přípravu, zadání a vyhodnocení testu
kolik forem testu je k dispozici
kolikrát je test použitelný.
Základní ideou je, že správný didaktický test má znamenat výraznou úsporu času ve srovnání s ostatními způsoby zkoušení.
Testová doména (obor testu)
Jde o zachycení učiva v co největším rozsahu. Testovou doménu lze konkretizovat výčtem cílů a požadavků na test, úlohou či několika úlohami. Obor testu může být ohraničený či neohraničený, konečný či nekonečný. Reprezentativní výběr učiva úzce souvisí s obsahovou validitou výsledků testu.
|